Այս տարվա հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտնելու 2022 թ. հունվարի 18-ին ընդունված «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքը, որի համաձայն՝ 300 հազար դրամից ավելի գործարքների դիմաց վճարումները պետք է կատարվեն անկանխիկ եղանակով: Սա վերաբերում է, մասնավորապես, գույքի օտարման, օգտագործման, աշխատանքների կատարման եւ ծառայությունների մատուցման գործարքներին, որոնց գինը գերազանցում է 300 հազար դրամը կամ օրինակ՝ 500 հազար դրամը, եթե դրանք այնպիսի գործարքներ են, որոնց արդյունքում գույքի նկատմամբ իրավունքները ենթակա են գրանցման: Դրանք են, օրինակ՝ անշարժ  գույքի առք ու վաճառքը կամ ֆիզիկական անձանց միջեւ փոխառությունները՝ 300 հազար դրամը գերազանցելու դեպքում  եւ այլն: Այս մասին տեղեկացրել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը՝ «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի առաջին ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ:
«Այս կարգավորումները կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ է ապահովել, որ նմանատիպ գործարքներն իրականում կատարվեն անկանխիկ եղանակով»,- ասել է փոխնախարարը՝ պարզաբանելով, որ քննարկվող նախագծով առաջարկվում է սահմանել, որ այն դեպքում, երբ չեն պահպանվել նշված օրենքի պահանջները, տվյալ գործարքը կհամարվի առոչինչ եւ անվավեր: Այս դեպքում ցանկացած շահագրգիռ անձ տասը տարվա ընթացքում կարող է դիմել դատարան եւ պահանջել կիրառել այդ գործարքի առոչինչ լինելու հետեւանքները: Եթե դատարանը որոշի, որ գործարքն առոչինչ է, ապա գործարքի կողմերից յուրաքանչյուրը պարտավոր կլինի մյուս կողմին վերադարձնել գործարքով ամբողջ ստացածը, իսկ եթե դա անհնար է, ապա փոխհատուցել ստացած արժեքը դրամով: Նշված կարգավորումը գործելու է նաեւ այն դեպքերում, երբ գործարքը մասնատվում է, եւ վճարումը մաս-մաս է կատարվում՝ օրենքի պահանջներից խուսափելու նպատակով: Այս դեպքում նույնպես գործարքն առոչինչ կհամարվի:
Տնտեսվարող սուբյեկտները պետք է պարտադիր ապահովեն վճարային քարտերի միջոցով անկանխիկ վճարման ընդունումը՝ բացառությամբ կրպակների: Վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքների (օրինակ՝ էլեկտրոնային դրամապանակների) միջոցով անկանխիկ վճարման ընդունումը կկատարվի տնտեսվարող սուբյեկտների ցանկությամբ:
Նախագծին ԱԺ ֆինանսավարկային են բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել: Հարակից զեկուցող Նարեկ Գրիգորյանի խոսքով՝ նախագծի ընդունմամբ կավելանան պետական բյուջեի մուտքերը, քանի որ կկրճատվի ստվերային շրջանառությունը:

The law on Non-Cash Transactions passed on January 18, 2022 will enter into force form July 1 according to which, the payments for more than 300.000 AMD should be made in non-cash way. It relates to the deals of property alienation, use, fulfilment of work and rendering services, and its price exceeds or for example, the deals exceeding 500.000 AMD, as a result of which the rights towards the property are subject to registration, for example, the purchase and sale of the real estate or the loans exceeding until 300.000 AMD between the physical persons. They are, for example, the purchase and the sale or the loans between the physical persons, in case of exceeding 300.000 AMD, etc. The RA Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants informed about this during the debate in the first reading of the draft law on Making Addendum and Amendments to the law On Non-Cash Transactions.
“To call into life these regulations it is necessary to carry out similar deals in reality in non-cash way,”
the Deputy Minister said, clarifying that by the draft under debate proposes to set that in case when
the requirements of the mentioned law have not been preserved it will result in the relevance of the deal. In this case any concerned person, can apply to the court during ten years and demand to use the consequences of the deal being relevant. If the court makes a decision that the deal is relevant, then everybody from the parties of the deal is obliged to return the whole sum by the deal, and if it is impossible then compensate that received money in drams. The mentioned regulation will also be in force in cases, when for avoiding the requirements of the law and not fulfilling them, the deal was carried out fragmented. In this case also the deal will be considered relevant.
The entities shall get non-cash payment to obligatory provide through payment card at the customer’s wish. The receipt if non-cash payment through other payment tools (for example electronic wallets) being uses on the basis of the payment technologies will be carried out by the entities’ wish.
The NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs endorsed the draft. According to the co-rapporteur Narek Grigoryan, the entries of the state budget will increase by passing the draft, as the shadow turnover will be decreased.